“Minus 100 stopni” – klasyk alpinizmu

Art Davidson to podróżnik mieszkający w Anchorage na Alasce. W 1967 roku zdobył najwyższy szczyt Ameryki Północnej. Jego reportaż “Minus 100 stopni. Pierwsze zimowe wejście na Mount McKinley” została uznana za najlepszą książkę górską przez National Geographic.

 “Minus sto stopni” – klasyk alpinizmu

Książka zawiera osobiste przemyślenia autora dotyczące tego, z jaką siłą zewnętrzną i wewnętrzną musi zmierzyć się człowiek. To opowieść o śmierci w bezlitosnych górach, które nie wybaczają. Podróżnik opowiada dokładnie wejście na szczyt oraz po drodze występujące zamiecie, które uwięziły uczestników wyprawy na McKinley w zboczu na kilka dni. Tam właśnie okazało się, jakie są granice ludzkich możliwości oraz współpraca i siła koleżeńskich więzi.

Autor wziął na siebie odpowiedzialność za życie innych ludzi, miał ogromną odwagę, marzenia i ambitny cel – zdobycie największego szczytu Ameryki Północnej zimą. Droga na górę była trudna, zostawiła za sobą ofiary, ale mimo wszystko zakończyła się sukcesem, choć powrót na własnych nogach nie mógł się udać.

Historia zdobycia McKinley to opowieść o przeżyciu niesamowitej przygody w ekstremalnych warunkach. Książkę charakteryzuje:

  • niewyobrażalne zimno i huraganowe wiatry;
  • nieustanna adrenalina i ciągłe skupienie;
  • wystawianie na próby przyjaźni, więzi i relacje;
  • mierzenie się z własnymi słabościami;
  • odpowiedzialność za siebie i innych.

Dzienniki z wyprawy alpinistów

Wyprawy zimowe to proces – zawsze wymagają odpowiedniego przygotowania, sprzętu, wcześniejszego zahartowania organizmu i, przede wszystkim, wielkiej odwagi. Zdobycie szczytów Korony Ziemi to marzenie nie jednego alpinisty.

Reportaż o wyprawie na Mount McKinley, zwaną obecnie Denali, Art Davidson napisał zawierając wszystkie szczegóły dotyczące tej ekspedycji. Wyruszyło na nią siedmiu śmiałków zimą 1967 roku, ale nie wszyscy z alpinistów przeżyli, tylko trzem udało się dojść na sam szczyt. Ci, co dotarli, zostali pierwszymi zimowymi zdobywcami tej potężnej i złowrogiej góry na Alasce.

Książka zawiera fragmenty z dzienników, które prowadzili koledzy Arta – dwoje innych uczestników wyprawy. Pozwala nam, czytelnikom, spojrzeć na relacje między towarzyszami z innej perspektywy niż Davidson. Każdy człowiek jest bowiem inny i ma inne odczucia. Dzięki tym wpisom możemy poznać ich myśli, spostrzeżenia, nieporozumienia oraz wspólny cel.

Obowiązkowa pozycja dla miłośników gór

Tak naprawdę nie tylko – dla każdego będzie ciekawą lekturą, która na pewno wywoła mnóstwo emocji. Ale miłośnikom gór, wspinaczki, alpinistom, przypadnie szczególnie do gustu i stanie się bliska. Książka wzbudza podziw i respekt.

 

 

Tagged , , , , , ,